Як роблять клеєний брус

Технологія виробництва клеєного бруса
Будівельний багатошаровий матеріал виготовляють із попередньо підготовленого масиву деревини. Як сировина використовуються обрізні дошки, виготовлені з дерев хвойних порід.

Сучасна технологія виробництва клеєного бруса включає підготовку, виготовлення та обробку готового матеріалу.

На початковому етапі відбувається підготовка деревини. Колоди розпускають на дошки відповідно до необхідних розмірів і поміщають у сушильні камери. Сушіння відбувається до встановлення рівня вологості деревини в 10%.

Процес виробництва клеєного бруса

Відхилення, яке допускається у бік підвищення параметра чи зниження не перевищує 2%. Після сушіння будівельний матеріал вирушає до цеху для перевірки якості матеріалу. Спеціаліст за допомогою вологоміра перевіряє рівень вологості.

Якщо отримані значення не відповідають допустимим параметрам, заготовки повертаються в підготовчий цех. Залежно від цього перевищено показник вологості або знижено, дошки відправляються на досушування або кондиціювання відповідно.

Матеріал, який пройшов контроль за вологістю, перевіряється на наявність дефектів. Усі виявлені недоліки усуваються та дошки зшиваються у міні-шип. На цій стадії процесу виробництва клеєного бруса виходять ламелі, які є основною сировиною. Далі, ламелі та дошки стругають.

На наступному етапі у виробництво включаються клеєналивальні верстати. З їх допомогою на висушені, перевірені та обстругані ламелі та дошки наносять клей. Кількість ламелей, що склеюються, варіюється від 2 до 6 штук. Залежно від типу виробу ширина і висота можуть бути різними.

Для непрофільованого бруса допускається ширина до 1,3 м-коду, а висота визначається розміром дошки. Для отримання профільованого виробу, використовується ширина 240 мм і висота 180 мм. Клей, який застосовують для виробництва клеєного профільованого бруса, вибирається, виходячи з жорстких вимог безпеки.

Матеріал повинен бути екологічно нешкідливим, у складі не містити формальдегіду, важких металів, токсичних речовин, толуолу та інших небезпечних для здоров’я людини або навколишнього середовища компонентів. Клей проходить сертифікацію та повинен відповідати спеціальному стандарту, який дозволяє використовувати його у виробництві продукції, що контактує з їжею.

На деяких підприємствах застосовується безпечний полімерний клей, виготовлений на основі ізоляційної емульсії. На клеєналивальних верстатах на поверхню матеріалу наноситься клей у вигляді тонких ліній, що не перериваються. Такий спосіб нанесення виключає появу потік на кромки заготівлі в момент запресування. Дошки та ламелі збираються в пакет і транспортним обладнанням направляються в цех для пресування.

Під впливом горизонтального механічного преса створюється високий тиск заготовки. У такому стані вони витримуються до повного висихання клею. На цьому етапі стало зрозуміло, як роблять клеєний брус, матеріал залишився лише ретельно обробити.

Після склеювання заготовки вирушають у цех механічної обробки, де майстри надають виробам товарного вигляду.

На цьому етапі використовують різне деревообробне обладнання. Залежно від конструкційної необхідності нарізають чаші, виконують профільування, торцювання на спеціальному верстаті, строжку по ширині.

Технологічний процес виробництва бруса завершує обробку антисептиком та спеціальним складом для підвищення вогнестійкості. Робота виконується вручну. На поверхню виробів склад наноситься за допомогою малярського пензля. Для отримання високих показників міцності та вологостійкості, клеєний брус після хімічної обробки витримується протягом доби. Як і з чого роблять клеєний брус, розібралися.

На підприємствах за цією технологією виготовляється два види бруса: що огороджує та несе. Несучий будівельний матеріал використовується як перекриття, крокв, колон. При виготовленні вироби посилюють арматурою з металу або пластмаси. Вона вклеюється у середину бруса. Для виробництва конструкцій, що захищають армування не використовується.

Порівняно з круглою колодою, клеєний брус має кращі теплоізоляційні показники, що дозволяє отримувати хорошу щільність прилягання, забезпечуючи конструкції високу повітронепроникність.

Завдяки профільованим пазам та гребеням вироби жорстко фіксуються в рядах. Конструкція з клеєного бруса виглядає монолітною і не потребує оздоблення. Будівництво практично не дає усадки і згодом не змінює початкової форми. Цей матеріал набув великої популярності в малоповерховому будівництві.