Класифікація лісоматеріалів

 производство пиломатериалов

У процесі очищення зрубаного дерева від гілок та кори виходить матеріал, який називається деревиною. Стовбур дерева (хлист) та обрізки після поперечного розпилювання поділяють на низькоякісну та ділову деревину. Деревина низької якості – це в основному обрізки, які можна використовувати лише після спеціальної механічної обробки.

Прикладом деревини низької якості є дрова, які використовують як сировину для отримання вугілля або як паливо. В результаті поперечної обробки деревини отримують лісоматеріали. За зовнішнім виглядом та способом обробки вони класифікуються на кілька груп: круглі, пиляні, лущені, стругані, колоті та подрібнені. Круглі лісоматеріали, або як у народі кажуть кругляк, одержують при поперченому розпилюванні хлиста на різні за довжиною відрізки деревини. Кругляк піддають поздовжньому розпилюванню на спеціальних лісопильних верстатах (стрічковопильних або круглопильних), в результаті чого і виходять пиляні лісоматеріали.

Для обробки дерева використовують лущильні верстати, на яких виробляють спіральне різання круглої деревини з наступним розкроєм на листи певного розміру у вигляді шпону. Таким чином отримують лісоматеріали, які називають лущеними. Більш тонкі листи виробляють на шпонострогальних верстатах. Ширина струганої деревини вбирається у діаметра кряжа – нижнього відрізка стовбура. В результаті розколювання в тангентальній або радіальній площині одержують колоті лісоматеріали, а на стружкових та фрезернопильних верстатах – подрібнені. Круглі, пиляні або колоті лісоматеріали, що відповідають певним вимогам стандарту та технічних умов, називають сортиментом.

З урахуванням призначення сортиментів встановлюються розміри тієї чи іншої виду деревини. Номінальні розміри сортиментів зазначаються з урахуванням допустимої вологості матеріалу. Для кожного виду деревини передбачені обов’язкові збільшення – припуски до номінальних значень. Наприклад, у круглих лісоматеріалах такі добавки дозволяють зберегти номінальні розміри при обробці кряжів та колод з торцевими тріщинами або ґрунтовими забрудненнями.

Залежно від породи дерева розрізняють круглі хвойні та листяні матеріали. Їх використовують у круглому вигляді, для розпилювання, лущення, стругання, виробництва деревної маси та целюлози. Колоди, кряжі, чураки (відрізки кряжа) – це круглі сортименти, з яких отримують пиломатеріали для будівництва, обшивки палуб та шлюпок, машинобудування, виробництва меблів, тари та іншого. Колоди є сировиною для виробництва різних пиломатеріалів або використовуються у круглому вигляді. Кряжі в процесі переробки йдуть на виготовлення залізничних шпал, фанери, тари, палубної обшивки, сірників та олівців.

Показником якості лісоматеріалів, як сировини чи напівфабрикатів, є їх сортність. Відповідно до прийнятих стандартів, круглі лісоматеріали мають певний поділ з урахуванням якості деревини. Так, хлист має три частини поділу – комлеву, серединну та вершинну. Комлева частина за своїми технічними характеристиками має високі показники, відсутність сучків та інших вад дерева, яким більше схильні серединна і вершинна частини батога.

Лісоматеріали першого ґатунку – це великомірна комлева деревина, яку використовують в авіаційних, резонансних та палубних цілях, а також експортують. Другосортні матеріали отримують з комлевої та серединної хлистової частини. Вони є сировиною для будівельних пиломатеріалів, а також використовуються в круглому вигляді. Лісоматеріали третього і четвертого сорти одержують із різних частин стовбура. Спектр їх використання дуже широкий – машинобудування, виробництво меблів, пиломатеріалів та тари, будівництво залізниць та багато інших сфер.